August 29th will mark the beginning of competition for Team Ireland at the Paralympic Games.
35 athletes will compete in 9 sports.
Below is the daily schedule of when Irish athletes will be competing and where in Paris:
Day 1 – August 29th | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Kerrie Leonard | Para Archery | W2 Individual Compound Open | Ranking | 13:00 – 15:30 | Esplanade des Invalides |
Martin Gordon & Eoin Mullen | Para Cycling (track) | B4 Men’s 4000m Individual Pursuit | Qualifying & Final | 11:00 – 16:10 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Damien Vereker & Mitchell McLaughlin | Para Cycling (track) | B4 Men’s 4000m Individual Pursuit | Qualifying & Final | 11:00 – 16:10 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Richael Timothy | Para Cycling (track) | C1-3 3000m Womens Individual Pursuit | Qualifying & Final | 11:00 – 16:10 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Dearbhaile Brady | Para Swimming | S6 50m Freestyle | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Nicole Turner | Para Swimming | S6 50m Freestyle | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Róisín Ní Riain | Para Swimming | S13 100m Butterfly | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Dearbhaile Brady | Para Swimming | S6 50m Freestyle | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Nicole Turner | Para Swimming | S6 50m Freestyle | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Róisín Ní Riain | Para Swimming | S13 100m Butterfly | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Day 2 – August 30th | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Kerrie Leonard | Para Archery | W2 Individual Compound Open | Last 16 Elimination Round* | 9:00 – 12:30 | Esplanade des Invalides |
Katie O’ Brien & Tiarnán O’Donnell | Para Rowing | PR2 Mixed Double Sculls | Heat | 9:30 – 12:50 | Vaires-sur-Marne Nautical Stadium |
Ronan Grimes | Para Cycling (track) | C4-5 1000m Time Trial | Qualifying & Final | 11:00 – 17:35 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Katie George & Pilot | Para Cycling (track) | Women’s B 1000m Time Trial | Qualifying & Final | 11:00 – 17:35 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Josephine Healion & Pilot | Para Cycling (track) | Women’s B 1000m Time Trial | Qualifying & Final | 11:00 – 17:35 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Greta Streimikyte | Para Athletics | T13 1500m | Heat | 19:00 – 22:00 | Stade de France |
Ellen Keane | Para Swimming | SB8 100m Breaststroke | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Róisín Ní Riain | Para Swimming | S13 100m Backstroke | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Ellen Keane | Para Swimming | SB8 100m Breaststroke | Final* | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Róisín Ní Riain | Para Swimming | S13 100m Backstroke | Final* | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Day 3 – August 31st | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Greta Streimikyte | Para Athletics | T13 1500m | Final | 19:00 – 22:00 | Stade de France |
Richael Timothy | Para Cycling (track) | C1-13 500m Time Trial | Qualifying & Final | 10:00 – 15:50 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Ronan Grimes | Para Cycling (track) | C4-5 4000m Individual Pursuit | Qualifying & Final | 10:00 – 15:50 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Katie O’ Brien & Tiarnán O’Donnell | Para Rowing | PR2 Mixed Double Sculls | Repechage* | 9:30 – 11:50 | Vaires-sur-Marne Nautical Stadium |
Shauna Bocquet | Para Athletics | T54 500om | Final | 10:00 – 13:30 | Stade de France |
Day 4 – September 1st | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Cassie Cava | Para Traithlon | PTS4 | Final* | 8:15 – 13:30 | Pont Alexandre III |
Katie O’ Brien & Tiarnán O’Donnell | Para Rowing | PR2 Mixed Double Sculls | Final* | 9:30 – 13:00 | Vaires-sur-Marne Nautical Stadium |
Colin Judge | Para Table Tennis | Class 3 | Round of 32 | 17:00 – 21:30 | South Paris Arena |
Katie George & Pilot | Para Cycling (track) | B 3000m Individual Pursuit | Qualifying & Final | 11:00 – 16:10 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Josephine Healion & Pilot | Para Cycling (track) | B 3000m Individual Pursuit | Qualifying & Final | 11:00 – 16:10 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Martin Gordon & Eoin Mullen | Para Cycling (track) | B 1000m Time Trial | Qualifying & Final | 11:00 – 16:10 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Damien Vereker & Mitchell McLaughlin | Para Cycling (track) | B 1000m Time Trial | Qualifying & Final | 11:00 – 16:10 | Saint-Quentin-en-Yvelines Velodrome |
Day 5 – September 2nd | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Colin Judge | Para Table Tennis | Class 3 | Round of 16* | 10:00 – 14:30 | South Paris Arena |
17:00 – 21:30 | |||||
Shauna Bocquet | Para Athletics | T54 1500m | Heat | 10:00 – 13:30 | Stade de France |
Deaten Registe | Para Swimming | SB14 100m Breaststroke | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Deaten Registe | Para Swimming | SB14 100m Breaststroke | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Chloe MacCombe & Catherine Sands | Para Triathlon | PTVI 3 | Final* | 8:15 – 12:20 | Pont Alexandre III |
Judith MacCombe & Eimear Nicholls | Para Triathlon | PTVI 3 | Final* | 8:15 – 12:20 | Pont Alexandre III |
Day 6 – September 3rd | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Colin Judge | Para Table Tennis | Class 3 | Quarter Final | 10:00 – 14:30 | South Paris Arena |
Shauna Bocquet | Para Athletics | T54 1500m | Final* | 10:00 – 13:30 | Stade de France |
Orla Comerford | Para Athletics | T13 100m | Heat | 10:00 – 13:30 | Stade de France |
Orla Comerford | Para Athletics | T13 100m | Final* | 19:00 – 22:00 | Stade de France |
Kate Kerr-Horan | Para Equestrian | Grade III | Individual | 10:00 – 19:00 | Chateau de Versailles |
Jessica McKenna | Para Equestrian | Grade III | Individual | 10:00 – 19:00 | Chateau de Versailles |
Michael Murphy | Para Equestrian | Grade I | Individual | 10:00 – 19:00 | Chateau de Versailles |
Barry McClements | Para Swimming | S9 100m Backstroke | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Dearbhaile Brady | Para Swimming | S6 50m Fly | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Nicole Turner | Para Swimming | S6 50m Fly | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Róisín Ní Riain | Para Swimming | SM13 200m IM | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Ellen Keane | Para Swimming | S9 100m Backstroke | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Barry McClements | Para Swimming | S9 100m Backstroke | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Dearbhaile Brady | Para Swimming | S6 50m Fly | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Nicole Turner | Para Swimming | S6 50m Fly | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Róisín Ní Riain | Para Swimming | SM13 200m IM | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Ellen Keane | Para Swimming | S9 100m Backstroke | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Day 7 – September 4th | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Shauna Bocquet | Para Athletics | T54 100m | Heat | 10:00 – 13:30 | Stade de France |
Shauna Bocquet | Para Athletics | T54 100m | Final* | 19:00 – 22:00 | Stade de France |
Damien Vereker & Mitchell McLaughlin | Para Cycling (road) | B Individual Time Trial | Time Trial | 8:00 – 18:00 | Clichy Sous Bois |
Katie George & Pilot | Para Cycling (road) | B Time Trial | Time Trial | 8:00 – 18:00 | Clichy Sous Bois |
Josephine Healion & Pilot | Para Cycling (road) | B Time Trial | Time Trial | 8:00 – 18:00 | Clichy Sous Bois |
Richael Timothy | Para Cycling (road) | C1-3 Individual Time Trial | Time Trial | 8:00 – 18:00 | Clichy Sous Bois |
Ronan Grimes | Para Cycling (road) | C4 Individual Time Trial | Time Trial | 8:00 – 18:00 | Clichy Sous Bois |
Sarah Slattery | Para Equestrian | Grade V | Individual | 10:00 – 15:40 | Chateau de Versailles |
Day 8 – September 5th | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Colin Judge | Para Table Tennis | Class 3 | Semi Final* | 10:10 – 15:15 | South Paris Arena |
Colin Judge | Para Table Tennis | Class 3 | Final* | 17:00 – 21:30 | South Paris Arena |
Róisín Ní Riain | Para Swimming | SB13 100m Breaststroke | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Róisín Ní Riain | Para Swimming | SB13 100m Breaststroke | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Day 9 – September 6th | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Aaron Shorten | Para Athletics | T20 1500m | Final | 10:00 – 13:30 | Stade de France |
Damien Vereker & Mitchell McLaughlin | Para Cycling (road) | B Road Race | Race | 9:30 – 16:50 | Clichy Sous Bois |
Katie George & Pilot | Para Cycling (road) | B Road Race | Race | 9:30 – 16:50 | Clichy Sous Bois |
Josephine Healion & Pilot | Para Cycling (road) | B Road Race | Race | 9:30 – 16:50 | Clichy Sous Bois |
Ronan Grimes | Para Cycling (road) | C4-5 Road Race | Race | 9:30 – 16:50 | Clichy Sous Bois |
Barry McClements | Para Swimming | S9 100m Fly | Heat | 9:30 – 12:30 | Paris la Defense Arena |
Barry McClements | Para Swimming | S9 100m Fly | Final* | 17:30 – 21:30 | Paris la Defense Arena |
Equestrian Team | Para Equestrian | Team | Team | 10:00 – 18:10 | Chateau de Versailles |
Day 10 – September 7th | |||||
Athlete | Sport | Competition | Stage | Time | Location |
Richael Timothy | Para Cycling (road) | C1-3 Women’s Road Race | Race | 9:30 – 17:00 | Clichy Sous Bois |
Mary Fitzgerald | Para Athletics | F40 Shot Put | Final | 10:00 – 13:30 | Stade de France |
Britney Arendse | Para Powerlifting | Up to 79kg | Final | 17:00 – 20:00 | Port de la Chapelle |
Kate Kerr-Horan | Para Equestrian | Para Grand Prix Freestyle Test | Test* | 10:00 – 18:00 | Chateau de Versailles |
Jessica McKenna | Para Equestrian | Para Grand Prix Freestyle Test | Test* | 10:00 – 18:00 | Chateau de Versailles |
Michael Murphy | Para Equestrian | Para Grand Prix Freestyle Test | Test* | 10:00 – 18:00 | Chateau de Versailles |
Sarah Slattery | Para Equestrian | Para Grand Prix Freestyle Test | Test* | 10:00 – 18:00 | Chateau de Versailles |